Werkgevers met een wagenpark krijgen vanaf 2027 te maken met een belangrijke fiscale wijziging. Het Belastingplan 2026 introduceert de pseudoeindheffing voor fossiele leaseauto’s die door werknemers ook privé worden gebruikt. Deze heffing komt boven op de bestaande bijtelling. Maar wat houdt deze nieuwe regeling precies in?
Vanaf 2027 geldt voor werkgevers een extra heffing van 12% over de waarde van elke fossiele auto die privé gebruikt mag worden. Voor auto’s tot 25 jaar is dat de cataloguswaarde; voor oudere auto’s geldt de marktwaarde. Met andere woorden: een leaseauto die niet elektrisch is wordt voor werkgevers simpelweg duurder.
Het doel is helder: het beschikbaar stellen van fossiele auto’s onaantrekkelijker maken en zo de verduurzaming van het zakelijke wagenpark versnellen. Elektrische auto’s vallen dan ook buiten deze regeling, omdat deze geen CO₂ uitstoot hebben.
De pseudo eindheffing wordt geheven wanneer een werknemer de auto ook privé mag gebruiken. Daarbij telt woon-werkverkeer voor deze regeling als privégebruik. Dat is een belangrijk verschil met de reguliere bijtelling, waar woon-werkverkeer juist als zakelijk wordt gezien. Dit kan ertoe leiden dat de pseudo eindheffing verschuldigd is, zelfs wanneer er geen bijtelling geldt. Daarnaast geldt de heffing voor de volledige maand zodra de auto in een maand ook maar één dag privé beschikbaar is. Er wordt niet per dag gerekend.
Hierbij een voorbeeld van de fiscale impact die de pseudo-eindheffing gaat hebben op de kosten van een leaseauto binnen deze regeling:
-> Auto (jonger als 25 jaar) met een cataloguswaarde van €50.000,-
-> Werknemer heeft een bijtelling van bijvoorbeeld 22%
-> Inkomstenbelasting werknemer ca. 49,5%
Dus fiscaal effect voor werknemer is €5.445,-. De pseudo eindregeling mag niet doorbelast worden aan de werknemer, dus die zal geen (direct) nadeel hebben van deze regeling. Voor de werkgever gaat er in dit geval 12% van de cataloguswaarde van de auto berekend worden (€50.000). Dat houdt in dat het fiscale effect voor de werkgever €6.000 zal zijn.
| Jaar | Werkgever betaalt | Werknemer betaalt (bijtelling) | Totaal fiscaal effect |
| Nu (t/m 2026) | € 0 pseudoeindheffing | € 5.445 | € 5.445 |
| Vanaf 2027 | € 6.000 pseudoeindheffing | € 5.445 | € 11.445 |
Er geldt een tijdelijke versoepeling. Auto’s die vóór 1 januari 2027 aan een werknemer ter beschikking zijn gesteld, vallen tot 17 september 2030 nog niet onder de heffing. Pas na deze datum worden alle fossiele auto’s die privé gebruikt mogen worden belast volgens de nieuwe regeling.
De nieuwe heffing leidt tot hogere werkgeverslasten en heeft directe impact op het mobiliteitsbeleid. Is een leaseauto nog interessant of is een mobiliteitsbudget misschien een optie? Werkgevers doen er verstandig aan om hun wagenpark tijdig te analyseren en te beoordelen welke contracten na 2027 doorlopen.
Wil je weten wat deze wijziging concreet betekent voor jouw wagenpark? Neem gerust contact met ons op, we denken graag met je mee.
Werkgevers krijgen steeds vaker te maken met vragen over de Arbowet en verzuim. De basis is eenvoudig: elke werkgever met personeel moet een basiscontract hebben met een gecertificeerde arbodienst of bedrijfsarts. Deze verplichting geldt voor alle bedrijven, ook wanneer er maar één medewerker in dienst is.
De manier waarop je factureert gaat de komende jaren veranderen. Vanuit Europa wordt gewerkt aan het programma ‘VAT in the Digital Age’ (ViDA). Dit heeft grote gevolgen voor de btw en de manier waarop facturen worden uitgewisseld. In dit artikel leggen we op hoofdlijnen uit wat er verandert en waar je als ondernemer nu al rekening mee kunt houden.
Veel ondernemers sluiten hun zakelijke verzekeringen af en kijken er daarna jarenlang niet meer naar om. Ondertussen verandert er vaak meer in je bedrijf dan je denkt. Nieuwe investeringen, andere werkzaamheden of extra personeel kunnen ervoor zorgen dat je verzekering niet meer goed aansluit op je situatie. Wanneer heb jij je zakelijke verzekeringen voor het laatst gecontroleerd?