Compensatie transitievergoeding mogelijk alleen nog voor kleine werkgevers

  • WEA Deltaland
  • 17-02-2026

Er ligt een voorstel om de regeling voor compensatie van de transitievergoeding te wijzigen. Het plan is dat deze compensatie vanaf 1 juli 2026 alleen nog beschikbaar is voor kleine werkgevers. Dit betekent dat middelgrote en grote werkgevers de transitievergoeding bij beëindiging na langdurige arbeidsongeschiktheid mogelijk niet meer gecompenseerd worden door het UWV.

In dit artikel lees je wat dit voorstel inhoudt en wat de mogelijke gevolgen zijn voor jou als werkgever.

Waarom verandert de compensatie transitievergoeding?

De overheid wil de compensatie van de transitievergoeding gerichter inzetten. Uit evaluaties blijkt dat vooral grotere werkgevers de financiële lasten van een transitievergoeding beter kunnen dragen. Door de regeling te beperken tot kleine werkgevers, wil het kabinet de kosten van de compensatieregeling beheersen en tegelijkertijd ondersteuning blijven bieden aan werkgevers voor wie deze kosten relatief zwaar wegen.

Lees hier meer over de compensatie transitievergoeding.

Wat verandert er per 1 juli 2026?

Het voorstel is dat de compensatie van de transitievergoeding vanaf 1 juli 2026 alleen nog beschikbaar is voor kleine werkgevers. Middelgrote en grote werkgevers blijven wel verplicht om een transitievergoeding te betalen bij ontslag na langdurige ziekte, maar kunnen deze kosten dan niet meer laten compenseren door het UWV. Daarmee verschuift het financiële risico volledig naar deze werkgevers. Voor kleine werkgevers blijft de compensatieregeling volgens het voorstel wel bestaan.

Let op: deze wijziging is op het moment van schrijven nog niet definitief vastgesteld.

Voor wie blijft de compensatie transitievergoeding gelden?

De compensatie van de transitievergoeding blijft volgens het voorstel alleen beschikbaar voor kleine werkgevers. Bij compensatie vanwege bedrijfsbeëindiging geldt deze beperking nu al. Wel verandert mogelijk de manier waarop wordt beoordeeld of je een kleine werkgever bent.

Heb je vóór 1 juli 2026 voor het eerst ontslag aangevraagd bij het UWV of de kantonrechter? Dan word je aangemerkt als kleine werkgever wanneer je in de tweede helft van het jaar voorafgaand aan de ontslagaanvraag gemiddeld maximaal 25 werknemers in dienst had.

Let op: Ligt de datum van de eerste ontslagaanvraag op of na 1 juli 2026, dan wordt gekeken naar de indeling van de Belastingdienst om te bepalen of je een kleine werkgever bent. Dit kan gevolgen hebben voor je recht op compensatie.

Wat betekent dit voor middelgrote en grote werkgevers?

Voor middelgrote en grote werkgevers betekent dit voorstel dat zij de transitievergoeding bij ontslag na langdurige ziekte volledig zelf moeten dragen. Hoewel de verplichting om de transitievergoeding te betalen blijft bestaan, vervalt de mogelijkheid om deze kosten te laten compenseren door het UWV. Dit kan leiden tot hogere kosten bij langdurig ziekteverzuim en maakt het belangrijk om hier tijdig rekening mee te houden in je personeels- en financiële planning.

Let op: voor middelgrote en grote werkgevers blijft compensatie mogelijk als de verplichte loondoorbetaling bij langdurige arbeidsongeschiktheid vóór 1 juli 2026 eindigt. In dat geval mag je de compensatie ook na deze datum nog aanvragen.


Veel gestelde vragen:

Wat is een transitievergoeding?
De transitievergoeding is een verplichte ontslagvergoeding voor de werknemer. De hoogte van deze vergoeding hangt af van het salaris en de duur van het dienstverband. Lees meer!

Wanneer ben ik als werkgever verplicht een transitievergoeding te betalen?
Je bent verplicht een transitievergoeding te betalen wanneer het dienstverband eindigt, ook bij ontslag na twee jaar ziekte. Lees meer!

Wordt de transitievergoeding altijd gecompenseerd door het UWV?
Nee, de transitievergoeding wordt alleen gecompenseerd als aan de voorwaarden wordt voldaan. Bij ontslag na langdurige arbeidsongeschiktheid kun je de compensatie aanvragen bij het UWV, maar dit geldt niet in alle situaties en niet voor alle werkgevers.

Genoeg relevante kennis in huis

Nieuwsbrief

Altijd op de hoogte blijven van het laatste nieuws

Pauline Stoof Accountant

Laat een bericht achter of een terugbelverzoek.

Dit veld is bedoeld voor validatiedoeleinden en moet niet worden gewijzigd.
Naam*
Terugbelverzoek